هيات و هيات داري در شهر يزد
موضوعات
تاريخچه . ساختار (6) بنيانگذاري عزاداري دريزد ،دست اندر كاران عزا داري دريزد (3) ابزارعزاداري (2) ساختار . وظايف (2) نخل ، نخلبرداري (2) خانه هاي امام حسين (ع) در شهر يزد (2) مقدمه (1) تكيه ميدان شاه طهماسب (1) تكيه عزاداري ، خسينيه (1) بقعه( گنبد ) زیارتگاه ، تشیع ، امام حسینی ... (1) بقعه های سراسر ایران (1) اصل تشبٌه نزد ملٌا حسین واعظ کاشفی (1) فلسفه عزاداری حسینی ، حدیث ، مقتل . (1) حکمت عملی تعزیه (1) « شبیه سازی » ( تعزیه ) (1) فلسفه عزاداری حسینی . (1) امربه معروف و نهی از منکر . (1) شیعی عزاداری عاشورا (1) فلسفه اسلامی (1) اقوام دیگر ، مصریان (1) مرثیه ، صاحب ابن عباد (1) ادبیات عاشورائی در گذر تاریخ . (1) یزد ، مسجد ایران ، و مرکز تشیع ایران ؟ . (1) اطعام حسینی ، آش امام حسین ، هریسه ، غذای ایرانی (1) سوزاندن علم سرخ یزید ، ابن زیاد و ابن سعد در شهر یزد . (1) حسینی بودن مردم ایران از همان بدو اسلام (1) شهداي فهرج يزد ، السابقونِ شهادت . (1) تاريخ عزاداري براي امام حسين (1) زمان معزالدوله ديلمي (1) تاريخچه عزاداري عاشورا در ايران (1) ، پيش از آل بويه و در زمان آل بويه (1) تاريخچه عزاداري در محرم در ايران (1) بدون موضوع (31)
صفحه ها
فيدها
شهرسازي - معماري - آمايش - بومي و مردمي ( شما بوم ) يزد
شهر اسلامي( عليرضا آيت اللهيalireza ayatollai
- سند آبي ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi (
- رامين : روحانيان آيت اللهي مآل يزدي نژاد ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi )
قلم ما
مقتبس
- ورود به بهره وري در سرزمين اسلامي ايران ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi
عليرضا آيت اللهي ( تحليل اقتصادي - اجتماعي )
عليرضا آيت اللهي ( ادبي )
) شناخت مردم ايران ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi )
( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi ) ethno - archi - urbain - habitat
- نسب نامه دودمان آيت اللهي يزدي (عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi
آمايش سرزمين ؛ ساماندهي كشور عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi (
آمايش سرزمين ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi )
- جغرافيا و آمايش ( عليرضا آيت اللهي ( alireza ayatollahi ( geographie et amenagement
amenagement du territoireساماندهي ( آمايش) سرزمين
مبنا ( آمايش شهري)alireza ayatollahi عليرضاآيت اللهي
تماشا : تعاون.مشاركت.انجمنها.شوراها.اتاقها:تماشا
انسانشناسي ، مردم شناسي و فرهنگ شناسي ايران بزرگ ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi
خاطرات آقا ميرزا جواد آيت اللهي ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi (
- مقتبسات : مطالعات قرآني ، تحقيقات برنامه و بهره وري سرزمين. تهران . ايران ( عليرضا آيت اللهي alireza
بررسي هاي آمايشي مديريت و برنامه ريزي استراتژيك ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi (
مبتني :مردم شناسي . باستانشناسي . تاريخ . ناحيه يزد
سازمان.مديريت.نظارت.كشوري.برنامه و بودجهalireza ayatollahi )
نفوذ معماري اسلامي در مارسي (به فرانسه )
آراس
- مركز اسناد و مدارك يزد ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi )
- يزدنما( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi (
شعرنو
- شعر آ ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi )
آيت يزد ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi )
- گام نخست شاعر ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi )
شهر من تهران ، شعر من تهران ، شور من تهران ، آه تهران ! تهران ! .
شاعران پارسي زبان
شعرناب
شهر من تهران ، شعر من تهران ( عليرضا آيت اللهي alireza ayatollahi )
پريسا
نخل‌برداری سومین روز شهادت امام حسین(ع) برگزار شد

نخل‌برداری سومین روز شهادت امام حسین(ع) برگزار شد

شناسه خبر: 1537022 سرویس: استانها
آیین سنتی نخل برداری تفت

آیین سنتی نخل‌برداری سومین روز شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفای آن حضرت در نقاط مختلف یزد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، همزمان با سومین روز شهادت امام حسین(ع) و واقعه کربلا، مراسم سنتی نخل‌برداری در نقاط مختلف یزد برگزار شد.

در این مراسم، مردم یزد با حضور در زیر نخل عزای امام حسین(ع) و بلند کردن آن، به سوگواری و عزاداری بر مظلومیت آن حضرت پرداخته و بر سینه و سر زدند.

 مردم در این مراسم سنتی، یزد نخل را به نشانه تابوت نمادین امام حسین(ع) بر دوش گرفته و به دور محل نخل‌برداری می‌چرخند و "حسین حسین" می‌گویند.

در برخی از مراسم‌های نخل‌برداری یزد، عزاداران نمادی با نام "شده" را در نخل قرار می‌دهند که این نماد به صورت نمادین به نیت پیکر مطهر آن حضرت در نخل قرار می‌گیرد.

مراسم نخل‌برداری سنتی در یزد علاوه بر شهادت امام حسین(ع)، در سوگ دیگر ائمه معصومین(ع) هم در نقاط مختلف استان یزد برگزار می‌شود و عزاداران به زیر این نخل به گریه می‌پردازند..

انتهای پیام/

برچسب ها :
برگزاری اجتماع بزرگ عاشورائیان در یزد

برگزاری اجتماع بزرگ عاشورائیان در یزد

یزد - ایرنا - اجتماع بزرگ عاشورائیان مردم دارالعباده یزد ، عصر روز چهارشنبه با حضور دستجات مختلف عزادار و هیات های مختلف مذهبی در تکیه امیر چخماق اسن شهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در این مراسم معنوی که با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد ، استاندار ، مدیران ، اقشار مختلف مردم و خیل سوگواران برگزار شد ابتدا برنامه عزاداری توسط برخی هیات ها انجام شد. 
در ادامه مراسم تعدادی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به مرثیه خوانی و بیان مصائب حضرت امام حسین (ع) و شهدای مظلوم دشت نینوا پرداختند و بر تداوم راه شهیدان تاکید نمودند. 
همچنین مشابه این مراسم پرشور و معنوی با برگزاری آئین نخل برداری و همچنین راه اندازی دستجات عزاداری در تمام مناطق و شهرستان های تابعه استان یزد برگزار شد. 
امروز همچنین بر اساس یک سنت دیرینه مراسم عزاداری و سوگواری خامس آل عبا (ع) با حضور 15 هیات مذهبی در مسجد ملا اسماعیل برگزار شد. 
استان یزد یک هزار و 500 هیات مذهبی دارد. 
7536/ 6197 خبرنگار:کاظم سبحان زاده**انتشار: فلاح

انتهای پیام /* 
برچسب ها :
نذر ۹۵۰ میلیون تومانی هیئت‌های مذهبی یزد برای نیازمندان

نذر ۹۵۰ میلیون تومانی هیئت‌های مذهبی یزد برای نیازمندان

هیات‌های مذهبیهیئت‌های مذهبی و بانیان روضه در یزد، نذر ۹۵۰ میلیون تومانی برای کمک به نیازمندان انجام دادند.

به گزارش ایسنا، هیأت‌های عزاداری استان یزد 950 میلیون تومان برای تأمین هزینه‌های تحصیل و جهزیه نیازمندان استان نذر و جمع آوری کردند.

بر اساس این نذر، مقرر شد هیأت‌های مذهبی و بانیان روضه در یزد از  محرم امسال تا  محرم سال آینده، ۹۵۰ میلیون تومان بابت هزینه‌های کمک آموزشی دانش‌آموزان نیازمند، تامین جهیزیه، هزینه‌های ورزشی و کمک به بیماران سرطانی پرداخت کنند .

هیأت‌های مذهبی یزد و بانیان روضه همچنین تامین هزینه‌های ۹۶ کودک بی‌سرپرست در استان یزد را به مدت یک سال بر عهده گرفتند .

گفتنی است؛ هیئت‌های مذهبی و بانیان روضه در استان یزد، سال گذشته نیز ۷۵۰ میلیون تومان برای کمک به نیازمندان در بخش‌ها و گروه‌های مختلف نذر و آن را پرداخت کردند .

انتهای پیام

برچسب ها :
آغاز عزاداری 13 محرم در یزد/مسجد ملا اسماعیل، میزبان عزاداران

آغاز عزاداری 13 محرم در یزد

مسجد ملا اسماعیل، میزبان عزاداران

یزد- ایرنا- آیین عزاداری 13 محرم، از ساعت هفت صبح روز چهارشنبه، بر اساس یک سنت دیرینه، در مسجد ملااسماعیل یزد آغاز شد.

به گزارش ایرنا در این مراسم که هر ساله در چنین روزی از ابتدای صبح تا ظهر در این مکان مقدس برگزار می شود 15 هیئت عزاداری از سراسر استان ضمن حضور در مسجد به عزاداری می پردازند.
بر اساس برنامه زمانبندی شده، هیئت های محله های مختلف یزد به نوبت، وارد این مسجد شده و به سینه زنی و عزاداری در رثای شهادت ابا عبدالله(ع) می پردازند. 
مشابه این مراسم معنوی در همه مناطق تابعه استان با حضور پرشور عزاداران حسینی و همراه با آیین نخل برداری صورت می گیرد.
مردم مومن دارالعباده و دارالعلم یزد از دیرباز در روز 13 محرم که آن را سوم امام حسین(ع) نیز می خوانند به مراسم مختلف عزاداری و به خصوص نخل برداری در گوشه و کنار شهر و در محلات مختلف می پردازند و به مقام والای شهدای کربلا ادای احترام می کنند.
در این روز تقریبا همه دسته های سینه زنی و عزاداری یزد به مسجد ملا اسماعیل محل برگزاری نماز جمعه می آیند و با حضور خیل عظیم مردم، مسئولان و روحانیون به عزاداری و نوحه سرایی می پردازند .
راه اندازی هیات عزاداری 'بنی اسد' از دیگر بخش های این عزاداری است.
همچنین امسال برای دومین سال پیاپی، تجمع بزرگ هیات های مذهبی استان در حسینیه امیر چقماق یزد برگزار می شود.
دبیرخانه بین‌المللی 'یزد حسینیه ایران' نیز اعلام کرد 12 موکب در خیابان قیام یزد پذیرای عزاداران در 13 محرم هستند.
با توجه به اینکه امسال برای دومین سال، گردهمایی بزرگ هیئات مذهبی استان یزد در حسینیه امیرچخماق برگزار می شود علاوه بر این برنامه، برنامه های دیگری نیز از گذشته در مسجد ملااسماعیل برگزار می‌شد که به قوت خود باقی است.
این دبیرخانه اعلام کرد: مردم عزادار می توانند از ساعت هفت صبح تا ظهر در مسجد ملااسماعیل در برنامه‌های ویژه این روز شرکت کنند و از نماز ظهر به بعد، تجمع هیئات مذهبی در حسینیه امیرچخماق آغاز می‌شود.
گردهمایی در حسینیه امیرچخماق نیز از ساعت 12 آغاز و تا ساعت 13:30 ادامه خواهد داشت.
امسال 12 موکب، از ساعت 9 صبح روز 13 محرم تا اذان ظهر، پذیرایی از مردم عزادار و هیئت‌های مذهبی در خیابان قیام را بر عهده دارند.
با توجه به اینکه روز 13 محرم به نام روز هیئت نامگذاری شده است، به همین مناسبت هیئت‌ها در این روز پذیرای مردم عزادار خواهند بود.
سال گذشته نیز هیئت‌های عزاداری یزد با راه اندازی موکب‌هایی در خیابان قیام، پذیرایی از عزاداران حسینی را بر عهده داشتند.
این دبیرخانه همچنین از مشارکت خیران و هیئت‌های مذهبی یزد در نذری‌های 13 محرم خبر داد.
خیران یزدی به مناسبت برگزاری تجمع 13 محرم، در طرحی به نام 'نذر13محرم' مشارکت کرده‌اند و علاوه بر آن، دیگر خیران استان نیز نذورات ویژه خود برای روز 13 محرم را اعلام کرده اند.
تقبل سرپرستی 86 کودک یتیم به مدت یک‌سال از جمله نذوراتی است که خیران یزدی به عنوان نذری 13 محرم انجام داده اند.
همچنین مبلغ200 میلیون تومان برای کمک مالی به افراد نیازمند و تهیه جهیزیه از سوی هیئت‌های مذهبی تقبل شده که این آمار تا آخر مراسم افزایش خواهد یافت.
ورود خیران و هیئت‌های مذهبی به مقوله کمک به افراد نیازمند جامعه در قالب های مختلف از ویژگی‌های گردهمایی و برنامه‌های امسال است.
6197 تهیه و انتشار: فلاح

انتهای پیام /* 
برچسب ها :
تجمع بزرگ رهروان زینبی در یزد برگزار شد

تجمع بزرگ رهروان زینبی در یزد برگزار شد

یزد - ایرنا - تجمع بزرگ رهروان زینبی شامگاه سه شنبه با حضور جمع زیادی از بانوان یزد در حسینیه امامزاده شاهزاده فاضل یزد برگزار شد.

در این تجمع معنوی حجت الاسلام سید علیرضا تکیه ای، مسئول فرهنگی مسجد مقدس جمکران و مسئول ستاد اعتکاف گفت: بانوان نقش مهمی در واقعه عبرت بخش و سراسر درس آموز کربلا و عاشورا به عهده داشته اند.
وی ادامه داد: بانوان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در واقعه کربلا همراه با دیگران به خوبی به رسالت خود که دفاع از حریم حق و حقیقت و ولایت بود به خوبی انجام دادند.
این مسئول تصریح کرد: بانوان در جامعه اسلامی باید حضرت زینب کبری (ع) را الگوی عملی زندگی خود قرار دهند که قطعا خیر دنیا و آخرت در تداوم راه نورانی ائمه اطهار (ع) و حضرت امام حسین (ع) است.
تکیه ای افزود: رعایت حجاب و عفاف ، ولایتمداری و حضور در عرصه های مختلف باید همیشه مدنظر بانوان جامعه اسلامی قرار گیرد و تربیت دینی نسل جوان هیچگاه فراموش نشود.
در این مراسم معنوی تعدادی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ذکر مداحی و مراثی در رثای اهل بیت (ع) و شهدای کربلا پرداختند.
این مراسم به همت هیات پیروان عترت و با همکاری آستان مقدس امامزاده شاهزاده فاضل ، سپاه الغدیر و اداره اوقاف و امور خیریه یزد برگزار شد.
7536/2047* خبرنگار:کاظم سبحان زاده**انتشار- عباسقلی اشکورجیری

انتهای پیام /* 
برچسب ها :
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 21187
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 1
پخش زنده
X